KLUB

Pływanie w Zabierzowie

Narodziny „pływania” w Zabierzowie datuje się na rok 2005, kiedy to „nasiąknięci” wodą Artur Czerwiec i Grzegorz Mytnik, byli pływacy klubów małopolski, zarazili swoją pasją sporą grupę rodziców i ich potomków. Przy współpracy ze szkołami gminnymi, a przede wszystkim szkołą podstawową w Zabierzowie i jej dyrektorem Panią Dorotą Zwolińską, udało się zebrać blisko 40-stkę chętnych do pływania dzieci. Na drodze selekcji po pół roku starań trenerów wyselekcjonowana została 20-stka rokujących młodzików. Równocześnie w szkole podstawowej w Zabierzowie uruchomiona została klasa o profilu pływanie dotowana z portfeli rodziców i w późniejszym czasie z budżetu gminy Zabierzów. Dzięki tym dwóm źródłom naboru na mapie małopolski powstała nowa sekcja pływacka klubu sportowego LKS „Kmita” Zabierzów. Przychylność i chęć współpracy Dyrektora Ośrodka Sportowego w Zabierzowie Pana Wojciech Kubackiego oraz rodziców i przedsiębiorców z terenów gminy Zabierzów spowodowały że o pływakach z Zabierzowa było coraz głośniej.

Zdolna młodzież, ambitni trenerzy i wspaniałe zaplecze było motywacją do pracy i obowiązków. Już po pierwszych latach pracy można było się pochwalić w regionie, województwie i Polsce takimi zawodnikami jak: Sabina Kmiecik (rekordzistka województwa małopolskiego i medalistka Mistrzostw Polski), Magda Petrow (wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, rekordzistka województwa małopolskiego), Paulina Rek, Sabina Karcz, Katarzyna Nowosad (finalistka Mistrzostw Polski), Karolina Ślęczkowska, Aleksandra Pomietło (finalistka Mistrzostw Polski), Damian Kaczor, Mateusz Kmiecik.

Wiele sukcesów sportowych motywowało trenerów i działaczy oraz rodziców do podejmowania coraz to nowych działań. Jednym z nich było zorganizowanie zawodów pływackich o „Puchar Rycerza Kmity”, które od poziomu gminnych zawodów stały się jednymi z najbardziej widowiskowych zawodów pływackich w Polsce, goszczących co rok prócz setek pływaków z Polski, przedstawicieli klubów i federacji europejskich, takich jak Mołdawia i Ukraina.

Na pływalni Ośrodka Sportowo Rekreacyjnego w Zabierzowie, dzięki uprzejmości Wojciecha Kubackiego oraz prężności ludzi bliskich sekcji pływackiej, dzięki wsparciu Gminy Zabierzów oraz sponsorów, organizowane były takie zawody jak: Mistrzostw Województwa Małopolskiego, Akademickie Mistrzostwa Polski, wiele imprez charytatywnych oraz zawodów skierowanych dla najmłodszych, jak Dzień Dziecka oraz Mikołajki.

Wszystkie te imprezy pływackie przetrwały do dzisiaj, każdego roku sprawiają najmłodszym wiele satysfakcji i szczęścia. Nasza sekcja pływacka obecnie została przekształcona w Uczniowski Klub Pływacki „Kmita” Zabierzów z siedzibą przy szkole podstawowej w Zabierzowie, liczy blisko 70-ciu czynnych pływaków w różnym wieku. Swój trud w rozwój pływania w Zabierzowie wkłada kadra trenerska: Artur Czerwiec, Krystian Frankiewicz, Paulina Palka wspierana w znaczny sposób przez wielu sympatyków, rodziców i miłośników pływania.

UKP „Kmita” Zabierzów dysponuje stroną internetową kmitazabierzow.eu oraz stroną internetową przeznaczoną dla potrzeb organizacji zawodów pucharkmity.pl. Na stronach redagowanych przez Mateusza Kmiecika prócz aktualnych wiadomości można znaleźć piękne zdjęcia obiektywu Katarzyny i Wiesława Ślęczkowskich oraz Jacka Kmiecika.

Pływanie w Zabierzowie dzięki wspomnianym ludziom, instytucjom ciągle się rozwija, sprawia wiele satysfakcji uczestnikom i kibicom. Nasz klub to przykład tego, że marzenia się spełniają i zgrany kolektyw to siła niezastąpiona. Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Kmita” Zabierzów.

Prezentacja działalności Sekcji, 2009 (pdf)

Sponsorzy

  • logo-osr-zabierzow
    OSR Zabierzów
  • rak-swimsport-logo
    Rak-Swimsport
  • logo_spons-gmina-zabierzow
    Gmina Zabierzów