Klub

« wstecz

Uczniowski Klub Pływacki

Narodziny „pływania” w Zabierzowie datuje się na rok 2005, kiedy Artur Czerwiec i Grzegorz Mytnik, byli pływacy klubów małopolski, zarazili swoją pasją sporą grupę rodziców i ich potomków. Przy współpracy ze szkołami gminnymi, a przede wszystkim szkołą podstawową w Zabierzowie i jej dyrektorem Panią Dorotą Zwolińską, udało się zebrać blisko 40-stkę chętnych do pływania dzieci. Na drodze selekcji po pół roku starań trenerów wyselekcjonowana została 20-stka rokujących młodzików. Równocześnie w szkole podstawowej w Zabierzowie uruchomiona została klasa o profilu pływanie dotowana z portfeli rodziców i w późniejszym czasie z budżetu gminy Zabierzów. Dzięki tym dwóm źródłom naboru na mapie małopolski powstała nowa sekcja pływacka klubu sportowego LKS „Kmita” Zabierzów. Przychylność i chęć współpracy Dyrektora Ośrodka Sportowego w Zabierzowie Pana Wojciech Kubackiego oraz rodziców i przedsiębiorców z terenów gminy Zabierzów spowodowały że o pływakach z Zabierzowa było coraz głośniej.

Zdolna młodzież, ambitni trenerzy i wspaniałe zaplecze było motywacją do pracy i obowiązków. Już po pierwszych latach pracy można było się pochwalić w regionie, województwie i Polsce takimi zawodnikami jak: Sabina Kmiecik (rekordzistka województwa małopolskiego i medalistka Mistrzostw Polski), Magda Petrow (wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, rekordzistka województwa małopolskiego), Paulina Rek, Sabina Karcz, Katarzyna Nowosad (finalistka Mistrzostw Polski), Karolina Ślęczkowska, Aleksandra Pomietło (finalistka Mistrzostw Polski), Damian Kaczor, Mateusz Kmiecik.

Wiele sukcesów sportowych motywowało trenerów i działaczy oraz rodziców do podejmowania coraz to nowych działań. Jednym z nich było zorganizowanie zawodów pływackich o „Puchar Rycerza Kmity”, które od poziomu gminnych zawodów stały się jednymi z najbardziej widowiskowych zawodów pływackich w Polsce, goszczących co rok prócz setek pływaków z Polski, przedstawicieli klubów i federacji europejskich, takich jak Mołdawia i Ukraina.

Na pływalni Ośrodka Sportowo Rekreacyjnego w Zabierzowie, dzięki uprzejmości Wojciecha Kubackiego oraz prężności ludzi bliskich sekcji pływackiej, dzięki wsparciu Gminy Zabierzów oraz sponsorów, organizowane były takie zawody jak: Mistrzostw Województwa Małopolskiego, Akademickie Mistrzostwa Polski, wiele imprez charytatywnych oraz zawodów skierowanych dla najmłodszych, jak Dzień Dziecka oraz Mikołajki.

W 2020 roku między Uczniowskim Klubem Pływackim Kmita Zabierzów, a Niepubliczną Szkołą Podstawową w Zelkowie została nawiązana współpraca. Dzięki porozumieniu między Arturem Czerwcem i Panem Maciejem Papieżem, który pełni funkcję dyrektora tejże szkoły, co roku otwierana jest w szkole klasa sportowa o profilu pływackim.

Swój trud w rozwój pływania za wkłada kadra trenerska: Artur Czerwiec, Krystian Frankiewicz, Damian Wentrych, Łukasz Kofin, Karolina Krasicka. Klub wspierany jest w znaczny sposób przez wielu sympatyków, rodziców i miłośników pływania.

Nasza sekcja pływacka Uczniowskiego Klub Pływackiego „Kmita” Zabierzów, liczy 80-ciu czynnych pływaków w różnym wieku.

Pływanie w Zabierzowie dzięki wspomnianym ludziom, instytucjom ciągle się rozwija, sprawia wiele satysfakcji uczestnikom i kibicom. Nasz klub to przykład tego, że marzenia się spełniają i zgrany zespół to niezastąpiona siła. Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Kmita” Zabierzów.

Kmita Masters Zabierzów

Dzięki działaniom Artura Czerwca, w 2023 roku powstał klub Kmita Masters, funkcjonujący przy UKP Kmita Zabierzów.

Jest to miejsce przeznaczone dla pełnoletnich miłośników sportu. W klubie obecnie działają trzy wiodące dyscypliny sportowe: pływanie, bieganie oraz kolarstwo szosowe.

Klub jest otwarty na osoby o różnym poziomie zaawansowania, liczy obecnie niemal 30 członków. Trenują w nim zawodnicy głównie z Gminy Zabierzów oraz okolic.

W rozwój sportowy członków Kmita Masters zaangażowani są: Radek Kłeczek - trener biegania oraz Artur Czerwiec - trener pływania oraz kolarstwa.

Zajęcia pływackie odbywają się na pływalni w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zabierzowie; zajęcia biegowe oraz ogólnorozwojowe na terenie Lasu Zabierzowskiego oraz pobliskich terenów rekreacyjnych Gminy Zabierzów; natomiast zajęcia Open Water odbywają się na terenie Balatonu w Trzebini oraz Zalewu Kryspinów.